Dobrý večer, dnes je čtvrtek 18.7.2024, svátek slaví Drahomíra, zítra Čeněk.

Lupénka, psoriáza - poradna lékaře, otázky a odpovědi, léčba, informace

lupenka-psoriaza-poradna-lekare-otazky-a-odpovedi-lecba-informace

lupenka-psoriaza-poradna-lekare-otazky-a-odpovedi-lecba-informace
Stránka se věnuje lupénce a její léčbě u dětí a dospělých pacientů. Vysvětluje jaký je rozdíl mezi lupy a lupénkou a věnuje se specifickým oblastem léčby - biologická léčba, léčba u těhotných žen apod. Dozvíte se také, kterou léčbu lupénky hradí zdravotní pojišťovny a kterou ne nebo na ni nepřispívají.

___

___

MV: Dobrý den, možnosti léčby lupénky navrhované mým lékaře se mi nelíbí – bojím se možných vedlejších účinků (biologická léčba apod.). Existuje prosím alternativa v rámci úhrad zdravotní pojišťovny? Děkuji, Michaela

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz závisí na rozsahu vašeho onemocnění - začala bych místní léčbou, která má obecně minimální vedlejší účinky, poté světloléčbou, která není vhodná jen u některých osob (s nádory kůže a jejich rizikem) a teprve potom se volí celková léčba, která vedlejší účinky má - ale jsou řešitelné pravidelnými kontrolami. Pokud vás léčí kožní lékař, který má s léčbou zkušenost, ničeho se nemusíte bát. Nicméně neexistuje žádná léčba bez vedlejších účinků - a to nejen v léčbě lupénky.

 

VS: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, manželovi se udělali vna hlavě nejdříve bílé šupiny, potom červené, které jsou bolestivé. Jeho matka má také lupenku. On si myslí, že jsou to lupy, ale mě se to nezdá. Jaký je rozdíl mezi lupenkou a lupy. Děkuji za odpověd a přeji krásný de, s pozdravem Věra S.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, Lupénka je onemocnění, lupy jsou fyziologickou reakcí kůže ve vlasech - jde o odlučování buněk z povrchu zdravé kůže. U někoho je ale tento proces zvýrazněný a vadí to. Odlišit lupénku a lupy umí kožní lékař, obecně je u lupénky více zarudnutí kůže, hlavně při vlasové hranici na čele.

 

VK: Dobrý den, slyšel jsem dobré reference na australské produkty Dr. Michaels – co si o nich myslíte? Jsou skutečně kvalitní a účinné, nemají prosím vedlejší účinky a neobsahuji steroidy? Děkuji, Vláďa

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, tyto produkty jsme zkoušeli na naší klinice, měli výborný efekt u pacientů, kteří trpí chronickou lupénkou omezenou na typická místa na těle. Nemají prakticky vedlejší účinky a neobsahují steroidy.

 

PH: Dobrý den, známá mi doporučila sadu Dr. Michaels, vyzkoušela jsem a výsledek byl skvělý. Jsem ale samoživitelka se dvěma dětmi a cena 2.200 Kč za sadu je pro mě dost peněz – nevíte, jestli existuje možnost alespoň částečné úhrady pojišťovnami?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, bohužel žádná úhrada pojišťovnou není. Jde o doplněk léčby.  

 

MP: Našel jsem na jednom webu  přírodní produkty Dr. Michaels, ale nemám s nimi žádnou zkušenost, znáte je prosím a doporučila byste vyzkoušet? Díky předem za odpověď MP

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, tyto produkty jsme zkoušeli na naší klinice, měli výborný efekt u pacientů, kteří trpí chronickou lupénkou omezenou na typická místa na těle. Nemají prakticky vedlejší účinky a neobsahují steroidy. Proto bych je doporučila, ale musím nejprve vědět, zda máte tuto formu lupénky.

 

PH: Dobrý den, jsem ve druhém trimestru a mám lupénku, která se v těhotenství zhoršila. Během těhotenství nechci používat kortikoidy. Ideální mi přijdou přípravky od St. Michaels, ale můj lékař mi je rozmlouvá, pro jejich neúčinnost. Mohla bych poprosit o Váš názor, zda nevyhodím peníze za neúčinný preparát? Děkuji.  

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, tyto produkty jsme zkoušeli na naší klinice, měli výborný efekt u pacientů, kteří trpí chronickou lupénkou omezenou na typická místa na těle. Nemají prakticky vedlejší účinky a neobsahují steroidy, proto jsou vhodné u dětí a v graviditě. Účinnost je až 80% u zmíněného typu lupénky.

 

PK: Dobrý den. Chci se zeptat jaký je rozdíl mezi lupenkou a seborelou. Mám červené flícky a hodne loziska na hlave s lupy. Pomaha mi pouze sampon od vichy s příměsí síry.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, jedná se o dvě různé choroby, odliší to jen kožní lékař. Někdy je třeba k odlišení provést i mikroskopické vyšetření vzorku kůže.

 

LS: Dobry den, muj pritel ma lupenku ale nejvice lozisek ma ve vlasech, pouziva prirodni dehtovy sampon ale bohuzel uz mu moc nezabira. Pouzival drive sampon z lekarny ale prestali ho vyrabet. Jaky pripravek byste mi poradila, co zabere? Dalsi loziska se mu zacali delat pod nehty? Jak na rukou tak na nohou? Co se s tim da delat? Moc dekuji za odpoved

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, pokud máte postižení vlasů a nehtů, je vhodné spolu s kožním lékařem najít celkový lék, který vám bude vyhovovat. nejprve bych doporučila vyzkoušet jiné místní léky a fototerapii.

 

JB: Dobrý den, . Manžel se již od dětství léčí s lupénkou. Máme 10 měsíční dceru, které se objevil po narození atopický ekzém. Mohla by to být nějaká souvislost? Jáká je pravděpodobnost, že by dcera mohla v pozdějším věku také onemocnět lupénkou? Předem děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, je opravdu vyšší pravděpodobnost, že se může lupénka objevit, ale nelze to dopředu říci přesně, asi 20-40% pokud je postižen jeden rodič.

 

JO: Je mi 57 let a lupénku mám cca 30 let. Mám postiženou hlavně vlasatou část hlavy a lokty. Co mohu dělat pro to, abych předešla postižení kloubů nebo vnitřních orgánů. Děkuji JO

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, předejít postižení jiných orgánů lze jen zdravým životním stylem, kontrolou váhy, hladiny tuků, cukru a krevního tlaku.

 

Denisa: Dobrý den, přítel trpí lupénkou už asi 15 let, v zimě se mu zhoršuje, přes léto ji má také, ale v mírnější formě. Slyšela jsemo nové možnosti léčby - laseru. Je ovšem ale jen v Praze. Nemáte povědomí o tom, zda bude v blízké době k dispozici třeba i v Brně? Dále bych se chtěla zeptat, jaké potraviny lupénku zhoršují. S přítelem se přeme i o alkohol, respektive o pivo. Přítel tvrdí, že mu zase až tak neškodí, ale podle mě to tak není, je to alkohol a myslím si, že by ho neměl pít vůbec. Doporučila byste mu také třeba pobyt v Ostrožské Nové Vsi? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, to, co léčí lupénku, není laser, ale světlo, které vyzařuje - a to je tzv. úzké spektrum ultrafialového záření (UVB), výhodou je fakt, že se neozařuje zdravá okolní kůže a že se dá zvýšit intenzita v místě ošetření. Stejnou vlnovou délku vyzařují i jiné přístroje, v Brně jsou k dispozici na klinikách.

 

Eduard Beneš: Při léčbě lupénky mne dělala dobře pix-pasta, ale je to prý zakázané, existuje adekvátní léčení?  

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, pix pastu stále používáme, ale již ne tolik, protože barví prádlo a nevoní. Je k dispozici.

 

Jirka: Dobrý den, mám asi třetí rok lupenku stresového původu. Je mi 40 let. V poslední době se mi velmi zhoršil stav nehtu a nehtových lůžek, která jsou hnědá a bolestivá. Nehty se různě kroutí. Používám k léčbě Diavobet gel. Lupénka se mi vyskytuje na kolenech a loktech. Jak na ty nehty. Děkuji za odpověd.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, postižení nehtů lze ovlivnit jen celkovou léčbou, kterou vám předepíše kožní lékař. Obvykle se tomu věnují kožní kliniky (www.bezlupenky.cz)

 

Jana: Dobrý den, manžel trpí lupénkou, postižené má již celé dlaně, rozšiřuje se mu již i na prsty. Nyní se mu nová ložiska objevila i na lokti a noze. Trpí tím, co jste zmínila. Obezitou, metabolickým syndromem, bere prášky na tlak. Alkohol pije nadmíru. Právě má za sebou 10 laserových ozáření a lupénka se mu po nich ještě zhoršila. Manželovi je nyní 37 let, lupénkou trpí již od 30ti let a vyzkoušel vše možné. Nic nezabírá. Kromě změny živ. stylu, je něco, co byste doporučila? Děkuji Jana

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, doporučila bych celkovou léčbu, omezení alkoholu je důležitá součást léčby.

 

KJ: Dobrý den, sestra má lupénku od dětství, přes zimu se ji většinou stav zhorší. Postihuje celé tělo. Mohla by vhodnou stravou, své onemocnění zmírnit? Děkuji Jana

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, speciální dieta na lupénku není, doporučujeme zdravou stravu, hlídat si váhu a cvičit.

 

Nora: Mam dotaz na lek Methotrexate ktery jsem uzivala a lupenka zmizela behem pul roku. Nyni jsem ho vysadila a supiny jsou zase zpatky. Nevim jake ma tento lek vedlejsi ucinky ale vzhledem k tomu ze se take lecim na onkologii po ablaci prsu nechtela jsem si telo zaneradit dalsimi leky. Poradte prosim zda se mam k Methotrexatu zase vratit? Diky, Nora

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, bylo by třeba konzultovat váš individuální případ s kožním lékařem - metotrexát není jediný celkový lék, je jich více, je třeba to zkoordinovat s vaší léčbou na onkologii. K metotrexátu se lze vrátit.

 

Frantisek: Dobry den, slysel jsem o dobrych vysledcich v láznich Jesenik, kdo ma prosim na tuto lecbu nárok? V jakem rozsahu "musi" lupenka byt? Dekuji za odpoved

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, lázeňská léčba je vhodná u rozsáhlé lupénky, i jako doléčení po propuštění z nemocnice, pojišťovny léčbu hradí - poradí vám váš kožní lékař.

 

Jana B. : Dobrý den, manžel trpí lupénkou už třicet let, projevy jsou téměř na všech částech těla. Mnoho let navštěvuje stejného lékaře a dle mého názoru léčba nijak moc nepomáhá, dojde pouze k přechodnému zlepšení v letních měsících. Je nějaké pracoviště, které se specializuje na léčbu lupénky? Ráda bych manželovi nějak pomohla, v důsledku projevů nemoci je často hodně nervózní a ovlivňuje to i náš rodinný život. Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, specializovaná pracoviště jsou kožní kliniky, centra léčby biologiky - najdete na www.dermanet.cz nebo www.bezlupenky.cz 

 

LŠ: Dobrý den, před 3 lety jsem prodělala ve škole v přírodě tzv. ,, nemoc rukou, nohou, pusy", kdy se mi loupala kůže na dlaních a chodidlech. Od té doby se mi tato ložiska občas objevují na dlaních. Nemá to něco společného s lupénkou? Děkuji za odpověď. Hezký den.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, je to jiná choroba, vůbec to spolu nesouvisí.

 

MH: Dobrý den. Je mi 38 let a lupenku mám od 25 let a to hlavně ve vlasech a teď nově pod kolenem. Jsem těhotná a chtěla bych se zeptat jestli lupenka může mít vliv na dítě. Nebo zda může lupenkou taký onemocnět. Děkují H.  

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, Lupénka neohrožuje nijak vývoj plodu, ale je větší pravděpodobnost, že vaše dítě lupénkou onemocní.

 

KR: Dobrý den, jsem už několik let pacientem s lupenkou chronického typu s ložisky na dvou místech těla a hlavně ve vlasech. Může mít lupenka přímou souvislost s vyšším krevním tlakem a také se schizofrenií, kterou trpím už desítku let? Mám kvůli tomu invalidní důchod? Kde všude lze sehnat přípravky Dr. Michaels? Děkuji s pozdravem

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, souvislost s vyšším tlakem je ve smyslu častějšího výskytu, schizofrenie se s lupénkou častěji nevyskytuje. Přípravky dr. Michaels jsou k dispozici v lékárnách.

 

Martina Š. : Dobrý den, chci se zeptat. Mám mastné vlasy ale pokožku mám občas zarudlou a dělají se mi strupy hlavně na začátku vlasů na čele. Je možné že to může byt lupénka? Kožní doktorka mi řekla, že to mám ze stresu. Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, a řekla vám paní doktorka diagnózu? pokud vás informace neuspokojila, jděte k jinému lékaři - jinak vám neumím bohužel poradit.

 

Oldřich : Dobrý den, můj dotaz je na kožní onemocnění lichen planus. Už několik roků se neúspěšně léčím za pomocí mastí připravovaných v lékárně a jednou za celou dobu ozařováním. Můžete mi prosím sdělit, zda se u vás zabýváte i léčbou tohoto kožního onemocnění a pokud ne, doporučíte mi prosím nějaké jiné zdravotní zařízení? Nevím si s tím bohužel rady, neznám jaké jsou možnosti léčby. Předem velmi děkuji za Vaši odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, seznam kožních lékařů je na www.dermanet.cz, lichen je složité léčit, ale určitě je více možností než jen místní léky. Na naší klinice se této nemoci určitě věnujeme.

 

AN: Dobrý den, dostala jsem z USA Psoriasin GEL. Máte s ním nějakou zkušenost? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, ano, prováděli jsme klinickou studii těchto preparátů, které jsou přírodní a neobsahují steroidy. Účinnost byla u chronické lupénky až 80%.

 

VK: Dobrý den, zajímalo by mě jak postupovat v léčbě lupénky během kojení. Už jsem vyzkoušela mnoho preparátů, lupénkou trpím cca od 13 let, v současné době ji neléčím, protože jsem 2 měsíce po porodu a plně kojím. V posledních týdnech jsem zaznamenala velké zhoršení - nová ložiska po celém těle a na vlasové hranici zasahující do čela. Děkuji. Veronika.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, zhoršení lupénky v době těhotenství a kojení je časté, v této době nejsou některé léky dovoleny, proto můžeme doporučit jen přípravky přírodní nebo světloléčbu.

 

Dana: Dob den, mám lupénku od roku 2005. Včerejší nález od lékařky zní: pac. přichází k plán. kontrole -k dispozici výsl. lab. : ALT 0,68,GMT 0,80, kys. moč. 435, chol. 4.81, triglyc. 1,68, HDL 1,22,LDL 3,04. Klinic. nál. nezlepšen, přetrvávají generaliz. na trupu a končetinách numul. středně infitir. červená ložiska, bez výraznější parakeratozy. Beru Neotigason 25mg. cps 1 obden. Když jsem brala každý den měla jsem špatnější jaterní testy krve. Pani doktorka mě navrhuje biolog. léčbu. Ta je spojená s injekcemi, já je nemám moc ráda. Je možná i jiná léčba?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, Kromě Neotigasonu existují i jiné celkové léky před biologickou léčbou, cyklosporin a metotrexát. Poradit vám musí váš kožní lékař, event. lékař centra biologické léčby (najdete na www.bezlupenky.cz)

 

Dominika L. : Dobrý den, lupenka se mi objevila v mých 5ti letech. Do té doby ani tečka. Mou otázkou je, zda se mi lupenka mohla projevit kvůli psychické zátěži, kterou jsem v 5ti letech zažila (rodiče se rozvedli, otec matku bil a podváděl) Po rozvodu jsem byla s matkou. Jsem na matku od dětství dost fixovaná. Děkuji za odpověď. Dominika 25 let

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, lupénku opravdu mohl spustit stres, je to časté.

 

EZ: Dobry den, mam psariatickou artritidu jsem ve studii lecena biologickou lecbou, jake mate zkusenosti s touto lecbou?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, v současnosti léčíme na stovku pacientů biologickou léčbou na naší klinice, a to od roku 2007, léčíme i první dítě v ČR touto léčbou. U nemocných s psoriatickou artritidou se volí jen některé z biologických léků, vždy spolupracujeme s revmatology.

 

Denisa: Dobrý den, měla jsem v souvislosti s léčbou lupénky na mysli excimerový laser. Je k dispozici opravdu jen v Praze?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, vím, že jste měla na mysli excimerový laser - ten jsme používali (opět v Praze) již od roku 2001. Jinde než v Praze není, ale není lepší než zmíněné UVB úzkopásmové záření.

 

Zuzana: Dobry den. Ja uz s lupenkou bojuji 10 let. Ted se mi v tehotenstvi zhorsila chodila sem na fototerapii tak se to zlepsilo a ted se mi zase obevila tak co by jste mi poradila dekuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, léčba lupénky je dlouhodobá, je třeba volit metodu léčby podle konkrétního stavu kůže. Ke světloléčbě se můžete vrátit, doporučuje se ale max. 200 ozáření za život.

 

Pavla: Dobrý den, prosím Vás o Váš názor na roli potravinových doplňků při léčbě lupénky, konkrétně Colostrum a Aloe Vera gel. Děkuji. Pavla

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, neexistují žádné seriózní klinické studie, které by potvrdily jejich účinnost.

 

Hanka: Dobry den Dr. , chtela jsem se zeptat, nikdy jsem lupenkou netrpela, mam ale atop. ekzem. je mi 34 let a trosku jsem se lekla, kdyz jsem si cetla o lupence. Posldni dobou me dost zacala svedit hlava i po umyti hlavy, nevsimla jsem si zvyseneho vyskytu lupu ani zadneho cervenani na pokozce. muzete mi prosim poradit nebo i ukildnit co s tim, jak si pomoci sama nez pujdu ke koznimu. musi hned silne svedeni hlavy znamenat lupenku, popr. co byste doporucila za sampon. moc dwkuji, pekny den HB

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, pořídila bych si šampon na suchou pokožku, pokud nepomůže, šla bych ke kožnímu lékaři.

 

Kalika: Dobrý den, prosím léčíte i lichen planus? Je naděje na vyléčení a co nejvíce zabírá??

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, ano, léčíme na klinice nemocné s lichen planus, je to obtížné - nejčastěji se užívají světloléčba a místní léky (steroidy), ev. celkové léky. Je to autoimunitní onemocnění.

 

Jitka Janotova: Muze mit ockovani vliv na vznik lupenky? Dekuji za odpoved. J. Janotova Dekuji za odpoved. J. Janotova

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, očkování může být spouštěčem, jako infekční nemoc, ale není to časté.

 

Zdenka : Dobrý den. Můžete poradit něco na lupenku na nehtech? Nic nám nezabírá. Děkuji Zdenka

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, lupénku na nehtech léčíme celkovými léky, místní léčba ani světloléčba obvykle nepomáhají - ale vždy tím začínáme.

 

Radek Novotný: Dobrý den, existují případy kdy byla lupenka vyvolána stresovou situací vyléčena bez mastiček ale pomocí psychoterapie? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, psychoterapie je důležitou součástí léčby, znám ojedinělé případy, kdy samotné pomohla, podobně ale pomohlo i drastické zhubnutí, změna povolání, bydliště, dovolená atd. Protože víme, že projevy samy odezní často i bez léčby za několik týdnů, nelze to vždy správně posoudit. Sama bych jen psychoterapii nedoporučila, ale kombinovala bych ji s další postupy.

 

Lenka J. : Dobry den, může přejít ekzem v lupenku? Trpím na rukách na ekzém a mám celkové velmi suchou, šupinatou pokošku a stav je čím dál horší. Bojím se, zda nemůže toto přejít i v lupénku. Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, je to vzácné, spíše se tyto nemoci vysyktují společnně. Existuje ale onemocnění zvané "sebopsoriáza"

 

Hanka: dekuji za odpoved, muzu se jeste zeptat jak dlouho sampon na suche vlasy pouzivat a dat mu sanci nez pujdu ke koznimu. Dekuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, asi měsíc, je to obecné doporučení.

 

Karla: Muzu se zeptat jestli vetsi vyskyt lupu muze hned znamenat lupenku? a jeste prosim jaky sampon pouzivat, na suche vlasy z lekarny nebo i drogerie. nemuzete uvest napr. znacku. Dekuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, lupy a lupénka nejsou to samé, ohledně šamponů vám poradí v lékárně.

 

P: Dobrý den, je mi 52 let, lupenku mám od 25 let. Od února t. r. mám v progresi lupenku, teď jsem již 4 měsíce v prac. neschopnosti, postižení je nejhorší na ploskách nohou a dlaně (postuly, deskvamace). Léčím se ve FN Bulovka, od příštího týdne má dojít k tzv. celkové léčbě Neotigassonem. Mám mít nějaké obavy z tohoto léku a jaká je šance na invalidní důchod, když nemohu pořádně chodit…? Děkuji Vám za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, Neotigason je lék volby u formy lupénky, kterou popisujete - obavy z léku nemějte, protože se event. vedlejší účinky monitorují během léčby. ohledně invalidního důchodu záleží i na tom, jaké je vaše povolání,

 

Michal: dobry den, muzete ve zkratce uvest pocatecni projevy lupenky ve vlasech. dekuju

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, ostře ohraničená ložiska pokrytá šupinami, červená, na přední vlasové hranici na čele

 

Marie: Trpím lupénkou ve vlasech. Vždy mi velmi pomáhal šampón Polytar. Ten se však přestal vyrábět údajně kvůli dehtu, který obsahoval. Od té doby jsem zkoušela různé druhy šampónů, ale žádný nepomáhá. Můžete mi poradit nějaký s podobným složením jako byl Polytar?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz, polytar obsahuje dehet, tedy šampony s obsahem dehtu.