Dobrý večer, dnes je čtvrtek 18.7.2024, svátek slaví Drahomíra, zítra Čeněk.

Řezání, vyříznutí znamének, znaménka - fotografie, obrázky, cena, postup

rezani-vyriznuti-znamenek-znamenka-fotografie-obrazky-cena-postupMaligní melanom je velký strašák. A oprávněně. Jde o zákeřnou rakovinu s poměrně brzkým metastazováním a špatnou prognózou pacienta. Proto je lepší jednou za rok chodit na kontrolu znamének (ideálně po létě či na podzim) a zrevidovaná podezřelá znaménka si nechat vyříznout.

___
___

Výměna kyčle, TEP - video, animace

vymena-kycle-tep-video-animaceHodně pacientů, kteří mají před totální endoprotézou kyčle (kyčelního kloubu) chtějí vědět, jak operace vypadá a jaká je její průběh. Na internetu proto hledají video operace z operačního sálu. Pokud i vás zajímá průběh, jste na správné stránce. Video si můžete přehrát přímo zde.

___
___

Jak vypadají opruzeniny, opruzenina - obrázek, fotografie

opruzenina-opruzeniny-obrazek-fotografieOpruzenina či opruzení se odborně nazývá intertrigo a vznikne velmi snadno. Vytvoří se tam, kde se dotýkají nebo o sebe třou dvě plochy kůže. V tom místě se pak zadržují teplo a vlhko, a pokud je navíc chráněné těsným oblečením, špatně sem proniká vzduch, hromadí se tu kožní pot a maz, pokožka se zapaří, je podrážděná, což se projeví zarudnutím, svěděním, či dokonce pálením. Opruzeniny však vznikají, a to velmi často, také působením bakterií a kvasinek, které se na našem těle běžně vyskytují. Svůj podíl mají i vláknité houby, jež vyvolávají plísně na kůži nohou či nehtů.

___
___

Menstruační kalíšek - obrázek, fotografie, cena, zavádění, diskuze, recenze

menstruacni-kalisek-cena-pouziti-zavadeni-diskuze-recenze-reference-2Menstruační kalíšek je spíše módní záležitost. Do pochvy se vkládá malý silikonový (či latexový nebo termoplastový) kalíšek, který je nutné po naplnění (po určité době) vylít, vypláchnout a znovu vložit. Po zavedení do vagíny těsně přilne ke stěně pochvy a je tak zaručeno, že krev stéká do něj. Spolehlivost je vynikající. Čištění kalíšku musí probíhat za hygienicky vhodných podmínek, je to prevence zavlečení případné infekce. Kalíšek tedy může být vhodným nástrojem v momentě "bezpečí" domova či kanceláře, kde je hygienický standart toalet přece jen na vyšší úrovni. Cena kalíšku je cca. 500 Kč, je možné opakované použití.

___
___

Jak vypadá lipom, vyříznutí a odstranění lipomu - video

odstraneni-lipomu-excize-tukoveho-nezhoubneho-nadoru-postup-provedeni-operaceLipom je nezhoubný tukový nádor kůže, který způsobuje její lokální vyboulení. Lipom nemizí ani snížením hmotnosti organismu (hubnutím). Nelze jej např. odstát, bohužel je vždy nutné jeho vyříznutí (excize). Operace odstranění tukového nezhoubného nádoru lipomu je ukázána v následujícím videu.

___
___

Kapavka - přenos, vyšetření, příznaky, léčba - video

kapavka-prenos-vysetreni-priznaky-lecba-video-2Kapavka neboli gonorea je relativně častá pohlavní nemoc, jejímž původcem je Neisseria gonorrhoeae gonokok, bakterie velmi citlivá na vnější prostředí. Proto se přenos děje takřka výhradně pohlavním stykem. Příznaky onemocnění se objevují zhruba do týdne. U muže vzniká přední nebo zadní gonokoková gonoroická uretritida s možným přestupem na okolní pohlavní orgány balanopostitida, fimóza či parafimóza, zánět Cowperovy žlázy, Littréových žlázek, prostatitida, zánět semenných váčků, epididymitida.

___

___

Jak vypadá svrab - obrázek, fotografie kůže napadené zákožkou svrabovou

jak-vypada-svrab-skabies-zakozka-svrabova-priznakySvrab neboli skabies je infekční onemocnění kůže způsobené parazitem zákožkou svrabovou, která pod povrchem kůže vytváří chodbičky. Jde o onemocnění, které se rychle šíří především v místech s vysokým výskytem osob (např. nemocnice), obzvl. sociálně slabších s nízkou úrovní hygieny (ubytovny apod.). Velmi rizikový je intimní kontakt a pohlavní styk. Jak vypadá kůže infikovaná zákožkou svrabovou a jak vypadá samotný parazit se můžete podívat zde na fotografiích.
___
___

Jak vypadá lymfatický otok, lymfedém - obrázek, fotografie

lymfaticky-otok-lymfedem-obrazek-fotografieLymfatický otok neboli lymfedém (lymphoedem, anglicky lymphoedema) je edematosní prosáknutí tkání většinou horních nebo dolních končetin, způsobených poruchou odtoku lymfy. Někdy může vést ke značnému zvětšení postižené končetiny. Stav pak nazýváme jako elefaktiáza. Lymfa odvádí ze tkání bílkoviny, tekutiny a různé toxiny. Blokování lymfatických cév vede k hromadění tekutiny a lymfedému.

___
___

Jak vypadá brýlový hematom - obrázek, fotografie, příčina

jak-vypada-brylovy-hematom-obrazek-fotografie-4Brýlový hematom neboli periorbitální ekchymóza (anglicky racoon eyes, latinsky periorbital ecchymosis) je hematom ("modřina") vyskytující se na obou očích v oblasti víček a okolo očí. Jde o příznak, který se vyskytuje při poškození (traumatu) kostry obličeje nebo lebky a může znamenat zlomenitu spodiny lebeční (frakturu baze lební). Vzhledem k tomu, že se pak obličej postiženého podobá mývalovi, v anglickém jazyce se vžil název racoon eyes - mývalí oči.
___
___

Jak vypadá řitní trhlina, anální fisura - obrázek, fotografie

jak-se-projevuje-ritni-trhlina-fissura-ani-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieAnální ragády či fissury, tedy řitní trhliny vznikají mechanicky např. při potlačování defekačního reflexu (habituální zácpa, kdy se stolice nepřiměřeně zahustí a je pak násilím vytláčena z řitního kanálu) nebo při análním pohlavním styku. Ragády jsou malé povrchové trhlinky, hlubší praskliny tkání nazýváme fisurami. V léčbě se uplatňují režimová opatření (jít hned na WC), dostatek tekutiny, vlákniny. Důležitá je hygiena, lokálně pak čípky, masti. Výjimečně se uplatňuje divulze (násilné povolení svěrače) či chirurgický výkon.

___
___