Dobrý večer, dnes je čtvrtek 18.7.2024, svátek slaví Drahomíra, zítra Čeněk.

Ovesné vločky, vlašské ořechy a zdraví

vlasske-orechy-ovesne-vlocky-zdravi
vlasske-orechy-ovesne-vlocky-zdravi
Na tomto webu již bylo psáno o velkém množství potravin, které více či méně prospívají nebo ubližují lidskému organismu. Tentokrát se zaměříme na prospěšné potraviny a těmi jsou ovesné vločky a vlašské ořechy. Ve stránce se dozvíte jaké obsahují vitamíny, minerály a jak prospívají lidskému organismu, tedy našemu zdraví.
___
___


Ovesné vločky - kartáč na střeva

Jsou lehce stravitelné i při vysokém obsahu vlákniny, která se však snadno rozpouští a reguluje hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. "Čistí" cévy a tím pomáhají snižovat krevní tlak. Díky vitaminům skupiny B mají blahodárný vliv na nervovou soustavu.

Obsahují prospěšné nenasycené mastné kyseliny, vápník, železo a lecitin.

Chrání játra, tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy. Slizové látky prospívají žaludeční sliznici.


Vlašské ořechy - mají tvar mozku a jsou prospěšné pro mozek

Komplex živin obsažených v plodu ořešáku královského působí pozitivně na psychiku, stimuluje mozek a má dobrý vliv na kvalitu vlasů, pokožky, nehtů a na sexuální potenci.

Díky zdravým nenasyceným mastným kyselinám vlašské ořechy pomáhají regulovat krevní tlak a udržovat nízkou hladinu cholesterolu. Zlepšují paměť a pomáhají udržet pozornost, třeba studentům nebo duševně pracujícím.

Omega-3 mastné kyseliny mimo jiných pozitivních efektů podporují u dětí rozvoj mozku. Pro růst a vývoj lidského ploduje důležitá i kyselina listová - také tu ve .vlašácích" najdete. Vitamin B1  (thiamin) a hořčík prospívají nervům, vitamin E chrání buňky před poškozením volnými radikály. Vlašské ořechy byste měli jíst pravidelně, ale započítejte je do svého denního energetického příjmu - 100 g vám dodá 2800 kJ, více než třetinu potřebného množství energie.