Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 18.7.2024, svátek slaví Drahomíra, zítra Čeněk.

Kolik lidí je na Zeměkouli, na Zemi 2018, světová populace - počítadlo online - narození, zemřelí, přírůstek

kolik-lidi-je-na-zemekouli-na-zemi-2018-svetova-populace-pocitadlo-online-narozeni-zemreli-prirustekZajímá vás, kolik je právě teď lidí na Zeměkouli, kolik lidí se dnes a v roce 2018 narodilo (přírůstek obyvatelstva) a kolik lidí jich dnes a v tomto roce zemřelo (úmrtí). Aktuální data online můžete získat na níže uvedeném odkazu. Osobně je mi záhadou jak se lidé sčítají u indiánů a v afrických zemích, ale tuto myšlenku nechám slonům a koňům, protože mají větší hlavu. ;-)

 

___

Kolik váží - kostka cukru, plná kávová lžička, polévková lžíce, hrnek suroviny (vážení bez váhy)

kolik-vazi-kostka-cukru-plna-kavova-lzicka-polevkova-lzice-hrnek-surovinyKaždému z nás už se někdy stalo, že se mu dostal do rukou recept, ve kterém bylo místo gramů uvedeno množství v šálcích či sklenicích, lžících či lžičkách. Chtěla bych vám trošku přiblížit převod na gramy.

___

___

Jak vzniklo slovo chřipka, původ slova

jak-vzniklo-slovo-chripka-puvod-slova-chripkaSlovo chřipka má pravděpodobně svůj původ ve staročeském slově "chřípěti", tedy chrapět, sípat. Ruská podoba základu "chrip" byla přibližně v 18. století přejata do francouzštiny a němčiny. Vznikla označením "grippe". Odtud se slovo vrátilo zpět do ruštiny a polštiny.

___
___

Kolik je palec centimetrů, cm - převod jednotek palce na centimetry

kolik_je_palec_centimetru.jpgJednotka palce se využívá velmi často a to v označení velikosti obrazovek televizorů, počítačových monitorů. Většina z nás ale neví kolik je jeden palec (inch) centimetrů. Přemýšlíte jak je váš palec velký a zkoušíte s ním "ťapat" po vašem monitoru? Už nemusíte. Stránka vám prozradí jeho velikost.

 

___

___

Počet obyvatel, lidí na Zemi, Zeměkouli, světě, planetě, populace - statistiky

pocet_mnozstvi_lidi_obyvatel_na_zemi_zemekouli_ve_svete_statistiky.jpgNa světě žije přes šest miliard lidí. Každý rok se počet obyvatel planety Země zvýší o zhruba 80 milionů. K prosté obnově populace je potřeba, aby na jednu ženu připadlo 2,1 dítěte. V celosvětovém měřítku sice tento ukazatel činí 2,7, existují však obrovské regionální rozdíly.

___

Počet hvězd, hvězdiček na vlajce EU, kolik hvězd má vlajka evropské unie a jak vypadá

pocet_hvezdicek_na_vlajce_eu_kolik_ma_hvezd.jpgTak, jako nemá modrá barva evropské vlajky žádný vztah ke konkrétní zemi či politické straně, neztělesňuje dvanáct zlatých hvězd počet členských států unie z roku 1986, kdy se z evropské desítky stala vstupem Španělska a Portugalska evropská dvanáctka a všechny instituce EU začaly vlajku používat jako svůj oficiální symbol.
___
___

Štědrovečerní večeře - pověry, mýty a fakta

stedrovecerni_vecere_povery.jpgŠtědrovečerní večere - klasicky bramborový salát, kapřík nebo jiná ryba a kolem vás Vánoční pohoda, rodiče, prarodiče, sourozenci, děti natěšené na dárky, ... vánoční večeře je ale spojená s celou řadou pověr a mýtů. Stránka velkou část z nich nabízí k přečtení.
___
___
___

Vánoční pověry a mýty - co na vánoce přináší štěstí a co smůlu

co_prinasi_na_vanoce_smulu_stesti_zvyky_pranostiky_rceni.jpgVánoce jsou opředeny celou řadou mýtů, pověr a zvyků. Stránka se vám na základě mezi generacemi předávaných pověr pokusí říct, co na Vánoce přináší štěstí a co naopak smůlu, tedy co máte dělat a čeho se máte vyvarovat nebo na co si dát pozor.
___
___

Vánoční pouštění lodiček - postup, co znamená pohyb lodičky

pousteni_lodicek_postup_vyznam_pohybu_lodicky.jpgNení mnoho lidí, kteří by alespoň jednou v životě o Vánocích nezkoušeli pouštět lodičky ze skořápek ořechů. Ale i tak si připoměňme, jak se to správně dělá a především jaký je význam konkrétního pohybu lodičky.
___
___

Vánoční lití olova - postup, význam tvarů vytvořených litím olova ve vodě

vanocni_zvyk_liti_olova_vyznam_tvaru_co_znamena_maly_obrazek.jpgJeště na počátku 20. století se olovo lilo o Vánocích v každé rodině. Protože však za obou světových válek byl nedostatek tohoto materiálu, tento zvyk málem upadl v zapomnění.
___
___