Dobrý večer, dnes je čtvrtek 18.7.2024, svátek slaví Drahomíra, zítra Čeněk.

Error in function loadImage: The image could not be loaded.

Error in function redimToSize: The original image has not been loaded.

Error in function saveImage: There is no processed image to save.

Změny 2018 - minimální mzda, důchody, doplatky na léky, otcovská, ošetřovné, přídavky, daňové zvýhodnění, předkupní právo, e-recepty, poštovné

zmeny-2018-minimalni-mzda-duchody-doplatky-na-leky-otcovska-osetrovne-pridavky-danove-zvyhodneni-predkupni-pravo-e-receptyRok 2018 přináší opravdu velké množství změn, které se dotknou nás všech. Dá se říci, že se budeme mít zase o trošku lépe. Budou nižší doplatky na léky, vyšší minimální mzda a hodinová sazba, mění se výše přídavků na děti, dochází k valorizaci důchodů, zvyšuje se daňová sleva na dítě a vůbec daní. Mění se také očkovací kalendář, zavádí se otcovská (obdoba mateřské), mění se doplatky na léky, zavádí se povinně elektronické recepty nebo se obnovuje předkupní právo na nemovitost ve spoluvlastnictví. Změny se budou také týkat igelitových tašek v obchodech - ty již nebudeme moci získat zdarma od obchodníka. Potraviny s prošlou minimální trvanlivostí se nebudou vyhazovat, ale budou dávat na charitu. Příjemná změna je také pro stavebníky, kterým se usnadní stavební řízení. O tom všem ve článku. 

Platy a mzdy v českých nemocnicích - jsou zvyšovány jak kde a jak komu

platy-a-mzdy-v-ceskych-nemocnicich-jsou-zvysovany-jak-kde-a-jak-komuZvyšování platů a mezd v českých nemocnicích Jak kde a jak komu Od 1. ledna 2015 mělo dojít ke zvýšení platů a mezd nemocničních zaměstnanců o 5 %. Vláda toto označila za jednu ze svých priorit. Že k tomu došlo pouze v některých nemocnicích, je obrazem trvajícího chaotického stavu českého zdravotnictví.

___

___

SMS linka Policie ČR - 603 111 158 (tísňové SMS pro neslyšící)

sms-linka-policie-cr-603-111-158-tisnove-sms-pro-neslysiciProjekt tísňové linky pro neslyšící - SMS 603 111 158 - počátkem roku 2006 iniciovala Preventivně informační skupina Správy hlavního města Prahy P ČR rozšíření služeb poskytovaných policisty občanům hlavního města. Projekt si kladl za cíl zpřístupnit v plném rozsahu linku tísňového volání: 158 všem občanům, tedy i občanům handicapovaným poruchou či úplnou ztrátou sluchu. Samozřejmě s vědomím toho, že je třeba brát v úvahu specifické potřeby sluchově postižených.

___

___

Porodné 2015 - změny, otázky a odpovědi

 

porodne-2015-zmeny-otazky-a-odpovediV oblasti porodného v roce 2015 došlo ke změnám. Odpovědi kdo má a kdo nemá nárok na porodné se můžete dozvědět zde nebo požádat o odpověď "na míru" bezplatnou právní porandu online na webu www.bezplatnapravniporadna.cz 

porodné 2015 kalkulačka výpočet

___

Ústavní pohotovostní služby a porušování či obcházení zákonů

ustani-pohotovostni-sluzby-2014-a-porusovani-ci-obchazeni-zakonuVšichni ten pojem používáme, ale co vlastně znamená? Definice dle Velkého lékařského slovníku: Ústavní pohotovostní služba – služba, která se zřizuje v zařízeních ústavní péče pro poskytování zdravotnických služeb nemocným v těchto zařízeních a nemocným, kteří byli do těchto zařízení dopraveni nebo se dostavili k přijetí nebo ošetření v době mimo pravidelný provoz zdravotnických zařízení.

___

___

Lékařská péče a zdravotní služby pro nezletilé - právní pohled 2015

lekarska-pece-a-zdravotni-sluzby-pro-nezletile-pravni-pohled-2014Mgr. Bc. Miloš Máca v komplexním článku o změnách v právních předpisech týkajících se zdravotnictví po 1. lednu 2014 již nastínil ve zkratce změny týkající se nezletilých pacientů. Přesto patrně stojí za to nadále se těmito otázkami podrobněji zabývat, protože často dochází k situacím, které nejsou zcela jednoznačné a lékaři přesně nevědí, jak postupovat právě v této citlivé oblasti, zejména v případech, kdy rodiče nejsou ve vzájemné shodě.

___

___

Prodej lékařské praxe - postup dle zákonů 2015, podmínky, poplatky

prodej-lekarske-praxe-postup-dle-zakonu-2014-podminky-poplatkyProdej lékařské praxe je stále aktuální téma, jež je konstantně předmětem řady dotazů, které právní kancelář ČLK řeší. Z tohoto důvodu považujeme za žádoucí některé zásadní principy, jimiž se převody řídí, našim čtenářům tímto článkem připomenout a ušetřit je tak možných nepříjemných překvapení, pokud by se sami rozhodli svou praxi prodat.

___

___

Změny zákonů v roce 2015 - zákony, platy, daně, sociální oblast, silniční zákony, potraviny

zmeny-zakonu-v-roce-2015-zakony-platy-dane-socialni-oblast-silnicni-zakony-potraviny

 

Nový rok sebou nepřináší jen změnu číslovky na konci, ale vždy také spousty změn a novinek v zákonech, předpisech a nařízeních. Podívejte se na velký přehled, co se vše změní v daních, na silnicích, nebo v sociální oblasti.

___

___

Útoky na osobnost lékaře - právní ochrana důstojnosti lékaře a řešení útoků proti němu

utoky-na-osobnost-lekare-pravni-ochrana-dustojnosti-lekare-a-reseni-utoku-proti-nemuProblematice právní ochrany lékaře v případě neoprávněných útoků na profesní čest a důstojnost v médiích i jinde jsme v časopisu Tempus medicorum již psali. Možnosti právní ochrany lékařů se od té doby sice příliš nezměnily, byť je vydán nový občanský zákoník, bude však patrně namístě je znovu připomenout.

___

___

Pronásledování (stalking) lékaře, zdravotní sestry, zdravotníka pacientem - právní pohled na situaci

 

pronasledovani-stalking-lekare-zdravotni-sestry-zdravotnika-pacientem-pravni-pohled-na-situaciV řadě evropských zemí je trestným činem tzv. stalking, tedy nebezpečné pronásledování, kterým je nežádoucí a nevyžádané kontaktování jiného, ať již osobním stykem, esemeskami, nebo jiným způsobem, které kontaktovaný odmítá a vnímá je jako pro sebe nepříjemné a nebezpečné. Česká lékařská komora společně s Bílým kruhem bezpečí a některými dalšími organizacemi při tvorbě nového trestního zákoníku žádala ministra spravedlnosti Pospíšila, aby začlenil toto jednání, tzv. nebezpečné pronásledování neboli stalking, do nového trestního zákoníku.

___

___